Önemli Yerler

Amasra

Bartın'ın kuzeyindeki dik yamaçları ve Karadeniz'i bir araya getiren Amasra, antik çağda Amastris olarak da bilinirdi. Amasra, bir yarımada ve iki adacık üzerine kurulmuştur ve küçük gemiler için bir limanı ve 1.5 km uzunluğunda kumlu bir plajı vardır.

Bartın'a 17 km uzaklıkta olup dakikalar içinde kendi arabanızla veya otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle turistler şehrin güzelliğini ve plajlarını takdir etmektedirler. Ayrıca, su altı ve karadaki kalıntıların sergilendiği orta boy bir arkeolojik ve etnografik müzesi vardır. Amasra'daki kale Roma döneminde inşa edilmiştir. Tarih boyunca Ceneviz, Bizans, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu gibi farklı medeniyetlerin kontrolü altında olmuştur.

Amasra sizi bekliyor!

İnkumu

Şehir merkezinden 15 km uzaklıktaki İnkumu, 3 km uzunluğundaki kumsala ve Karadeniz'in yeşil ve mavi eşsiz güzelliklerine sahip bir turistik cazibe ve tatil beldesidir.

Sahilin arkadasında sıcak günlerde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan kafeler, balık lokantaları, otel, motel ve barlar bulunmaktadır.

Sadece komşu şehirlerden gelen yerel turistler değil, aynı zamanda ülkenin farklı bölgelerinden ve yurtdışından gelenlerce plajı ve denizi için ziyaret edilmektedir.

Çakraz

Amasra'ya 20 dakika uzaklıktaki Çakraz, huzur ve keşfedilmemiş güzelliği sayesinde özellikle yabancı turistleri cezbetmektedir. Aynı zamanda, balıkların çıplak gözle görülebildiği berrak bir deniz suyu vardır. Ufka baktığınızda güneşi denizin içinde de görebilirsiniz..

Küre Dağları

Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu ve Bartın illerinin sınırları içerisinde olup 37.753 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Valla Kanyon’u ve Ilgarini Mağarası gibi coğrafi özelliklere ve Ilıca Şelalesi gibi doğal güzelliklere sahiptir.

Ayrıca, Avrupa’daki vahşi doğal alanları korumayı amaçlayan PAN Parks (Protective Areas Network) adlı organizasyonun Türkiye’deki ilk üyesidir.

Turistlerin Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde konaklayacak yer bulmaları mümkün olmasa dahi, park alanının Bartın şehir merkezine ve çevresindeki küçük kasabalara yakın olması avantaj sağlamaktadır. Milli Park, Arıt’a 32 km, Ulus’a 37 km Amasra’ya 17 km ve Kurucaşile’ye 55 km uzaklıktadır.

Ziyaretiniz sırasında, su samurundan mavi zebraya kadar onlarca farklı memeli ve omurgasız hayvana rastlayabilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı ziyareti sizin için muhteşem bir deneyim olacak.

Safranbolu

Karabük il sınırları içinde yer alan ve Bartın'a sadece 5 km uzaklıkta bulunan Safranbolu, Türk toplumunun kültürel, tarihi ve mimari yaşam tarzını temsil eden örnek bir kenttir. Yüzyıllardır korunan kültürel ve mimari mirası sebebiyle UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirası Kenti ilan edilmiştir. Şehrin cazibe merkezlerinden biri çarşısı ve etrafında yer alan evlerdir. Kentte ayrıca her biri tarihi değere sahip 25'in üzerinde cami bulunmaktadır.

Tarihi yerleri ve evlerinin yanı sıra şehir birçok doğal güzelliklere sahiptir. Yoğun orman arazileri ve vadiler, piknik ve doğa yürüyüşü, tırmanma, bisiklet ve diğer etkinlikler için çok uygun yerlerdir.

Kent merkezine 13 km uzaklıktaki Yörük Köyü, 300 yıllık evleri, cami ve kamuya açık çamaşırhaneleriyle neredeyse açık hava müzesi gibidir.

Yedigöller

1642 hektar olan Yedigöller havzası, Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan bir diğer milli parktır ve adından da anlaşılacağı üzere birbirine bağlı ve toplamda 1,5 km uzunluğu bulan yedi gölden oluşmaktadır.

Çok çeşitli bitki türlerini barındıran Yedigöller Milli Parkı ayrıca ayı, domuz, tilki, geyik ve karacalara ev sahipliği yapmaktadır.

Dahası, kamp, ​​spor aktiviteleri, fotoğrafçılık, piknik ve benzeri aktiviteler için de uygundur.